Maakivihoone taastamine. Praktikum

MAAKIVIMÜÜRIDE JA -EHITISTE TAASTAMINE
KIVIDE LÕHKUMISEST VUUKIDE PUHASTAMISE JA TÄITMISENI

R-P, 04.05. – 06.05.2018, kell 10 - 18
Loone küla, Raplamaa

Mai on paras aeg alustada töödega, kus tuleb kasutada lubimörti (ööpäevane keskmine temperatuur võiks juba olla + 5 kraadi).

Praktikumipäevadel saab ülevaate kivimüüride taastamine ja eripärast. Teemadeks on kivimüüride hooldamine, parandamine ja konserveerimine, samuti maakiviehitiste seisukorra hindamine ja tööde järjekorra planeerimine. Meister räägib erinevatest põhjustest, miks müürid lagunevad ja selgitab püsima jääva müüri ladumise põhimõtteid. Praktika toimub Loone külas 110 aastat vanade katuseta maakivimüüride peal. NB! Kui Sind huvitab hoopis maakivimüüride parandamine, siis osale sellel kursusel!

Meister: Alo Peebo. Alo Peebo on õppinud Tallinna Tehnikakõrgkoolis ning teinud magistrikraadi TÜVKAs Magistritöö looduskivist hoonete restaureerimise protsessist: „Maakiviehitus: ajalooline ülevaade ja tööprotsessid Joona talu kõrvalhoone näitel“.

Osalustasu: 5 eurot
Tööde eripärast sõltuvalt on osalejate arv piiratud - kuni 10 inimest

Kohaletulekujuhend saadetakse registreerunutele e-kirjaga

Koolituspäevade sihtgrupp on eelkõige Raplamaa elanikud või seal asuvate vanade majade eest hoolt kandvad inimesed. Praktikumi koordineerija on Loone külaselts ja toimub Raplamaa Partnerluskogu LEADER meetme 3, „Kogukonna edendamine“ toel.

Osalemiseks on kindlasti vajalik eelnev registreerumine!
Registreerumisvorm: https://loonekulaselts.blogspot.com.ee/
NB! Kui soovid arvet juriidilisele isikule, siis kirjuta: loonekulaselts@gmail.com või märgi registreerumisel „Kommentaar, täpsustus“ lahtrisse mainitud soov koos rekvisiitidega.

Praktikumi sisu:
· ohutusnõuete tutvustamine
· müüride seisukorra hindamine
· maakivide lõhkumise ja lõhestamise võtted
· müüri vuukide puhastamine ja uuesti vuukimine algupärase mordiga
· müüripealsete kivide uuesti kinnitamine ja asendamine, müüri keskmiste vuugivahede täitmine, müüripealse siledaks valamin
· müüripealsele „kaldkatuse“ ehitamine, ehk müürile vihma ja lume kaitseks kaitse vormistamine

Võta kaasa töövahendid ja isikukaitsevahendid: kaitsejalatsid, põlvekaitsmed, töörõivad, töökindad ning kindlasti kaitseprillid, kuna teeme lubimörti! Võimalusel võta kaasa kellu, veepihusti, väiksem pintsel, ämber ja peenikesed vuugikellud (nähtud Bauhausis).

Kontakt:
loonekulaselts@gmail.com
https://loonekulaselts.blogspot.com.ee/
FB: https://www.facebook.com/loonekulaselts

Maaarhitektuuri keskuse koolitused ja teabepäevad toimuvad koostöös Muinsuskaitseametiga.

2018-05-04

Loone küla

HEA NÕU KODU LÄHEDALT

Sinu vana maamaja restaureerimiseks

Maamaja nõustajate võrgustik aitab Sul leida nõustaja Sinu vanale majale uue elu sisse puhumiseks. Siit leiad pärandehituse restaureerimis-nõustajaid üle kogu Eesti. Loe lähemalt

Leitud: 3 Näita tulemusi

MEIE NÕUSTAJAD

 

Nõustamine aitas paika panna tööde järjekorra: sai selgeks, millest tuleks alustada. Selgus ka uusi vajalikke töid, mille peale me ise poleks tulnud. Iga rehemaja omanik võiks saada sellise koolituse, et vältida olukorda, kus teadmatusest kõik säilitamist vääriv kohe lammutatakse ja ajastu hõng kaob.

Näidati kätte mitu probleemset kohta, mida varem ei olnud osanud ise nii oluliseks pidada: antenni läbijooks katusel, katkistest vihmaveerennidest ja betoontrepilt pritsivast vihmaveest tingitud seinakahjustused, sokli väljavajumine keldriga majaosas.

Eksperthinnang on vana maja taastamise juures väga oluline etapp. Informatsiooni materjalide ja tehnoloogiate kohta ringleb palju ning kellegi kolmanda osapoole hinnang su maja konditsiooni kohta mõjub igal hetkel värskendavalt.

Nõustamise käigus sain ideid maja autentse taastamise kohta. Väga huvitav oli näha, kuidas spetsialist märkab maja juures selle ajalugu erinevate märkide, näiteks palkidesse ja ustesse graveeritud joonistuste ja kirjutiste kaudu. Olen nüüd ka ise teise pilguga hakanud maja nägema.

Osale koolitustel üle EestiLeia kalendrist endale sobiv sündmus

Hetkel pole sellele kuule märgitud ühtegi koolitust.

Saada nõustamissoov

* Juhendid katastritunnuse leidmiseks leiad siit

Täname! Teie teade on saadetud.

kontaktisik
Elo Lutsepp
e-mail
telefon
+372 534 447 69
blogi

Partnerid