Reheahjude teabepäev

Teabepäev annab olulisi taustateadmisi pottseppadele ja reheahjudega majapidamiste omanikele.

Räägime reheahjude kujunemisloost, tüüpilistest probleemidest, samuti kütmise ohtudest, normidest ja kaua kütmata olnud ahju sissekütmisest.

Ettekanded teevad Hardi Ojaste ja Marek Ollino.

Teemad:
• küttekollete ajalooline areng ja kujunemine
• vanade reheahjude peamised kahjustused ja arvatavad põhjused
• kerisahju hooldus: kerisekivide puhastamine, mõranenud kivide äratundmine, pooleks läinud telliste väljavahetamine ahjuseintes, pigised korstnajalad
• meistrid jagavad oma kogemusi vanade reheahjude ümbersündidest
• vaatame Kolga talu eelmisel aastal taastatud suurt reheahju ja selle juures tehtud töid. Kolgal pole tegu tüüpilise kerisahjuga. Ahju lõõristik kulgeb ahjukeha kahel küljel, lisaks on seal ka üks umblõõr. Huvitav on selle küttesüsteemi pliidiühendus – pliidi lõõr kulges ahju sees.


Hardi Ojaste on Eesti Vabaõhumuuseumi reheahjude ja vanade küttekollete „hingearst“. Ta käib ka reheahjuomanikke kohapeal nõustamas. Vaata, mida Hardi rääkis saates Sõida maale! (algus 16:25) siin: https://arhiiv.err.ee/vaata/soida-maale-116

Marek Ollino on küttekollete teemaga seotud juba aastaid ning taastanud ka mitmeid reheahjusid. Eesti Vabaõhumuuseumi Kolga talu ja Aarte talu ahjud tegi ta töökorda eelmise aasta sügisel.


Vajalik on eelnev registreerimine siin: https://www.maaarhitektuur.ee/registreerimine
NB! Kui panid end kirja kevadel ära jäänud teabepäevale, siis palume uuesti registreerida.
Osalustasu on 15 eurot, tasumine muuseumi kassas.

Teabepäev toimub Kolga talus, kassa juurest jalutab sinna umbes 15 minutit.

Muuseumis toimuvad maaarhitektuuri keskuse korraldatud teemapäevad ja teabepäevad on kõikide muuseumide töötajatele tasuta. Märgi palun registreerumisel kommentaaride lahtrisse muuseumi nimi!

Koolitused ja teabepäevad toimuvad koostöös Muinsuskaitseametiga.

2020-09-11 15.00-18.00

Eesti Vabaõhumuuseum

HEA NÕU KODU LÄHEDALT

Sinu vana maamaja restaureerimiseks

Maamaja nõustajate võrgustik aitab Sul leida nõustaja Sinu vanale majale uue elu sisse puhumiseks. Siit leiad pärandehituse restaureerimis-nõustajaid üle kogu Eesti. Loe lähemalt

Leitud: 3 Näita tulemusi

MEIE NÕUSTAJAD

 

Nõustamine aitas paika panna tööde järjekorra: sai selgeks, millest tuleks alustada. Selgus ka uusi vajalikke töid, mille peale me ise poleks tulnud. Iga rehemaja omanik võiks saada sellise koolituse, et vältida olukorda, kus teadmatusest kõik säilitamist vääriv kohe lammutatakse ja ajastu hõng kaob.

Näidati kätte mitu probleemset kohta, mida varem ei olnud osanud ise nii oluliseks pidada: antenni läbijooks katusel, katkistest vihmaveerennidest ja betoontrepilt pritsivast vihmaveest tingitud seinakahjustused, sokli väljavajumine keldriga majaosas.

Eksperthinnang on vana maja taastamise juures väga oluline etapp. Informatsiooni materjalide ja tehnoloogiate kohta ringleb palju ning kellegi kolmanda osapoole hinnang su maja konditsiooni kohta mõjub igal hetkel värskendavalt.

Nõustamise käigus sain ideid maja autentse taastamise kohta. Väga huvitav oli näha, kuidas spetsialist märkab maja juures selle ajalugu erinevate märkide, näiteks palkidesse ja ustesse graveeritud joonistuste ja kirjutiste kaudu. Olen nüüd ka ise teise pilguga hakanud maja nägema.

Osale koolitustel üle EestiLeia kalendrist endale sobiv sündmus

Hetkel pole sellele kuule märgitud ühtegi koolitust.

Saada nõustamissoov

* Juhendid katastritunnuse leidmiseks leiad siit

Täname! Teie teade on saadetud.

kontaktisik
Elo Lutsepp
e-mail
telefon
+372 534 447 69
blogi

Partnerid